Strona domowa
SCOPH - Standing Committee on Public Health - obejmuje wszystko co jest związane ze zdrowiem publicznym. Organizowane są akcje uświadamiające dla ludności, podnoszącą poziom edukacji zdrowotnej spoleczeństwa. Odbywają sie kampanie walki z uzależnieniami (anty-tytoniowe, antyalkoholowe, antynarkotykowe). W ramach projektów SCOPH organizowane są akcje humanitarne dla ludzi szczególnie biednych i potrzebujących pomocy w sytuacjach kryzysowych. Organizowana jest pomoc konkretnym wioskom w Indiach, Sudanie, Rwandzie czy Panamie.

Więcej o Programie SCOPH
Choroby układu krążenia są głównym problemem zdrowotnym Polaków. Badania epidemiologiczne wykazują, że z powodu zawałów, choroby wieńcowej i udarów mózgu w Polsce umiera nawet do trzech razy więcej osób niż   w krajach Europy Zachodniej. Dzieje się tak mimo sukcesów w zakresie polepszenia standardów leczenia, profilaktyki, także kultury zdrowotnej społeczeństwa. Poprawiają się wskaźniki zdrowotne, ale poprawa dotyczy przede wszystkim społeczności dużych aglomeracji o lepszej sytuacji ekonomicznej. Szczegółowe badania wykazują, że najgorsza sytuacja epidemiologiczna dotyczy mieszkańców małych miast i wsi, osób o niższym niż średni statusie ekonomicznym i społecznym oraz mężczyzn w średnim wieku.     Jako studenci medycyny zdajemy sobie sprawę jak ważna jest profilaktyka chorób układu krążenia. Projekt skierowany jest do mieszkańców podmiejskich gmin, gdzie w galeriach handlowych, szkołach czy remizach, w czasie weekendu umożliwiamy pacjentom pomiar ciśnienia tętniczego, poziomu glukozy i cholesterolu w surowicy krwi, wykonanie badania EKG oraz uzyskanie profesjonalnej konsultacji kardiologicznej.
Celem tego projektu jest zaznajomienie i przyzwyczajenie przedszkolaków do personelu szpitala czy przychodni i zabiegów tam wykonywanych, wykorzystując nieoceniony element zabawy jako formę nauki.     W projekcie to maluchy są opiekunami zabawek, a misie i lalki pacjentami. Zadaniem każdego przedszkolaka jest przyprowadzenie do naszego szpitala zabawki, by ją wyleczyć z przeróżnych dolegliwości o jakich opowie nam dziecko. Wszystko jest jak najbardziej zbliżone do rzeczywistości - wypisujemy recepty, skierowania na badania. Każdy miś ma w naszym szpitalu własną kartę pacjenta i zaufanego lekarza prowadzącego!     W przedszkolach tworzymy rejestrację, gabinety lekarskie, pokoje zabiegowe, poczekalnię, salę operacyjną, a czasem nawet niechcący, nieodłączny, ale jakże znaczący akcent naszej służby zdrowia, czyli...kolejkę do specjalisty...
MIŚ POD SZPITALNĄ CHOINKĘ. Każdego roku wiele dzieci zmuszonych jest spędzić w szpitalu świąteczny miesiąc grudzień. Aby pomóc im zapomnieć o bólu, nieprzyjemnych badaniach i rozłące z rodzicami, SCOPH organizuje w okresie przedświątecznym akcję Miś pod Szpitalną Choinkę. Na oddziały pediatryczne wyrusza kolorowy korowód, w skład którego wchodzą studenci przebrani za Świętych Mikołajów, Aniołki i Diabełki. Uczestnicy akcji rozdają dzieciom prezenty (w skład których wchodzą pluszowe misie, książeczki, jabłka, banany i słodycze), śpiewają razem kolędy i bawią się z nimi.
ZABURZENIA ODŻYWIANIA. Studenci medycyny stykają się w szpitalach z pacjentami cierpiącymi na zaburzenia odżywiania i jak o przyszli lekarze potrzebują informacji dotyczących tych chorób. Rozumiejąc mechanizmy rozwoju choroby oraz schematy myślenia i zachowania pacjentek mogą w przyszłości skutecznie ją rozpoznawać i leczyć. Program prowadzony jest również w szkołach średnich. Nastolatki o chwiejnej konstrukcji emocjonalnej stanowią najbardziej podatną na zaburzenia odżywiania grupę. Poprzez pogadanki, dostarczenie fachowych informacji dotyczących anoreksji, bulimii i kompulsywnego objadania się.
WZW – WYGRAJ ZDROWĄ WĄTROBĘ. O wirusowym zapaleniu wątroby mówi się zwykle wtedy, gdy ktoś trafia do szpitala i okazuje się, że powinien być zaszczepiony przeciwko WZW typu B. Jaki odsetek ludzi w ogóle nie wie co oznacza ten skrót? Wydaje się, że w naszym coraz lepiej wyedukowanym społeczeństwie powinien być on niewielki, a jednak najczęściej padające pytanie na początku lekcji o profilaktyce wirusowego zapalenia wątroby brzmi: "A co to w ogóle jest WZW?".      "WZW - Wygraj zdrową wątrobę" to kolejny projekt peer education, dzięki któremu docieramy do młodzieży licealnej aby porozmawiać o profilaktyce i skutkach WZW.
AKCJA ANTYNIKOTYNOWAKampania edukacyjno-informacyjna inspirowana odbywającymi się cyklicznie już od 1991 roku Światowym Dniem Bez Papierosa oraz Światowym Dniem Rzucania Palenia. W ramach projektu będą organizowane między innymi: akcje plakatowo-ulotkowe, prelekcje w szkołach, akcje informacyjne w centrach handlowych.

Koordynatorzy:

LPO - Paulina Kaczmarska
tel. (+48) 601 899 532
paulina.j.kaczmarska@gmail.com

Na skróty

• Aktualności
• O nas
• Dołącz
• Kontakt

Linki

• IFMSA Świat
• IFMSA Polska
• Uniwersytet Medyczny w Lublinie
• Miasto Lublin

Materiały

• Regulamin IFMSA
• Statut IFMSA
• Deklaracja Członkostwa
stat4u Webmaster: Piotr Kołątaj
piotr.kolataj@gmail.com